Bez SWOT analýzi se dneska žádný činorodý člověk neobejde. Můžete ji použít ve svém podnikání, nebo dokonce při hledání nového uplatnění na trhu práce. Proto vám přináším návod jak si takovou SWOT analýzu v Excelu udělat i s přehledy, které nám prozradí nejslabší místo na kterém je potřeba zapracovat.
SWOT analýza je nástrojem dlouhodobého plánování, protože komplexně hodnotí fungování firmy (nebo čehokoliv jiného) a pomáhá nalézt problémy nebo nové příležitosti k růstu.
SWOT analýza se skládá ze dvou částí, které mají dvě podčásti:
Interní část se týká přímo nás. Na jedné straně popíšem v čem jsme dobrý a na druhé straně co se nám nedaří. Jednoduše můžeme říct, že je to klasický soupis kladů a záporů.
Externí část se týká našeho okolí, které těžko můžeme sami ovlivnit, ale které výrazně ovlivňuje nás samotné. Na jedné straně popíšem příležitosti, které nám okolí nabízí a na druhé straně zase popíšem hrozby, které nás z okolí ohrožují.
SWOT analýza je něco jako rozvaha klidně může vypadat třeba takto:
Teoretický základ ke SWOT analýze už máme. Proto si její použití ukážeme na praktickém příkladě, který nebude jenom soupisem silných a slabých stránek, ale tento soupis si oklasifikujeme podle důležitosti váhama, abychom mohli lépe identifikovat položky, které musíme zlepšit:
Ve společnosti, která výrábí ekologický kotel, máme za úkol vytvořit SWOT analýzu. Vyráběný kotel je unikátní výrobek, který firma vynalezla sama pomocí svého výzkumného oddělení. Tento kotel je vyráběný jako jediný výrobek a prodává ho jenom jeden řetězec obchodů. Na trhu má tento kotel oproti konkurenci vyšší cenu. Během dvou let je ho možné koupit s dotací od státu. V průběhu této doby se předpokládá vzrůst cen energií a korupce politiků.
V zadání máme vše potřebné a proto můžeme ve SWOT analýze přistoupit k soupisu silných a slabých stránek. Na tom není nic složitého a takový soupis může vypadat třeba takto (každý si ho samozřejmně upravý podle svých potřeb):
Uspořádání tabulky SWOT analýzi chápejte pouze jako názornou ukázku. Důležitější než vzhled jsou sloupce B a C. Nejdříve si vysvětlíme sloupec C který má název Hodnocení:
Teď příjde to nejtěžší. Samotné hodnocení (obodování) jednotlivých položek SWOT analýzi. To vás nikdo nenaučí, ale můžu aspoň popsat úvahu jak na to. U položky Unikátní výrobek můžeme uvažovat třeba takto:
Proto položka Unikátní výrobek dostala nejvyšší hodnocení 5 (čili nejvyšší spokojenost). Takové hodnocení znamená, že se touto položkou SWOT analýzi nemusím zabývat protože funguje - je dokonalá. Analogicky hodnocení 1 znamená pravý opak - musíme se nad takovou položkou důkladně zamyslet abychom ji zlepšili.
Hodnocením položky SWOT analýza končit nemusí. Můžeme ji doplnit sloupcem Váha (sloupec B). Váhou vyjádříme důležitost jednotlivých položek v dané kategorii (Silné stránky, Slabé stránky, Příležitosti a Hrozby). Váhy se řídí těmito pravidly:
Vyplněná tabulka SWOT analýzi může vypadat takto:
To nejobtížnější máme za sebou - Hodnocení a Váhy máme v tabulce SWOT analýzi vyplněné. Dalším krokem může být získání rychlého přehledu o tom, jak si naše firma stojí. Ten získáme jednoduše:
Bilance SWOT analýzi není moc lichotiva. Výsledek nula znamená, že musíme zapracovat na zlepšení. Při důkladné prohlídce je zřejmé, že nejvyššího zlepšení dosáhneme v Interní části. To není nic nového - zapracovat musíme vždycky jenom na sobě. Největší potenciál ke zlepšení celkové bilance SWOT analýzi představuje položka Jeden produkt ve Slabých stránkách - jsme s ní nejvíce nespokojeni (hodnota 5) a přiřadili jsme ji vysokou váhu - 75% podíl důležitosti na Slabých stránkách. Řešením může být diverzifikace (výroba druhého produktu).
S Externí částí SWOT analýzi toho moc neuděláme. Možná ve volbách dát hlas straně, která není spojena s korupcí (to jsou asi jako jediní komunisti). Případně se zařadit mezi mafiánské kmotry a korupci přeřadit z kolonky Hrozby do kolonky Příležitosti.
© Fotis Fotopulos, 2011
Obrázky © Fotis Fotopulos, 2011
Všechna práva vyhrazena. Žádná část této publikace se nesmí
reprodukovat, ukládat do informačních systémů či rozšiřovat jakýmkoliv
způsobem, ať již polygraficky, fotografickou reprodukcí, elektronicky,
audio a video cestou, ani jinými prostředky bez písemného souhlasu
majitele práv.